Pánská jízda začíná v Bijásku

Několik prvních natočených metrů nové české komedie Pánská jízda představil ve čtvrtek novinářům v pražském kině Bijásek producent a debutující režisér Martin Kotík.

Několik prvních natočených metrů nové české komedie Pánská jízda představil ve čtvrtek novinářům v pražském kině Bijásek producent a debutující režisér Martin Kotík. Šéf (někdy také promítač a uvaděč) Bijásku Martin Dejdar hraje v Pánské jízdě hlavní roli čerstvého vdovce, který se svým synem (Vladimír Škultéty) musí nečekaně zvládat celou domácnost. Navzdory podtitulu „správný chlapi si poraděj sami“ to bude komedie o tom, jak jim to nejde. „Když se zeptáte mé ženy, určitě vám řekne, že jsem na všechny domácí a praktické činnosti levák, ale já si to zase tolik nemyslím. Sice jsem se v jednom případě, kdy jsem vrtal do zdi, dostal skrz, ale to byl jen špatný odhad velikosti vrtáku,“ přiblížil Dejdar svůj vztah k nebezpečným nástrojům, které v domácnosti číhají, od vařečky až po vrtačku. Režisér a spoluscenárista filmu Martin Kotík tvrdí, že jeho komedie má autobiografické prvky. Bude „určitě crazy, ale bude tam i suchý anglický humor a bude i trochu italsko-francouzsko-americká“.

Divácké zacílení je na celou rodinu a Dejdar ke kvalitám scénáře říká: „Text je hodně propracovaný, není to podpásové, fekální, sprosté, lidé tomu budou rozumět. Pánská jízda má ambice být dobrou rodinnou komedií.“ V Bijásku (dříve pražské kino Kotva) by Dejdar rád uspořádal předpremiéru Pánské jízdy. „Se stovkou sedadel a s multikinem za zády nemůžeme dělat zázraky. Chtěl bych ale, aby u nás lidé nacházeli kvalitu a díky tomu se ji inaučili vyhledávat,“ přiblížil herec svůj dramaturgicko-podnikatelský záměr. „Zatím hrajeme od pondělí do pátku divadelní představení odpovídající zdejším malým prostorám, filmy o víkendu. Mám představu o trochu náročnější dramaturgii kina, chtěl bych, aby si u nás lidé našli bonbónky, filmy, které už třeba nejsou v distribuci, ale pořád stojí za vidění. Rádi bychom k nám dostali také Febiofest,“ představil tak vlastně typ diváků, ke kterým se chce svým programem obracet. V Pánské jízdě dále hrají například Josef Abrhám, Světlana Nálepková, Petr Martinák, Petra Špalková, autorem hudby je Tomáš Polák ze skupiny Mig 21, texty písní píše Lou Fanánek Hagen a kameramanem je Miroslav Čvorsjuk.

Roman Pavlíček