Martin Dejdar o právě vznikající rodinné komedii Pánská jízda

Mimořádně jako promítač se představil herec Martin Dejdar. Ve svém pražském kině Bijásek promítl první záběry snímku Pánská jízda, který v těchto dnech začal natáčet s debutujícím režisérem Martinem Kotíkem.

Jako rodinnou situační komedii s prvky crazzy, ale i suchého britského humoru charakterizoval Pánskou jízdu režisér Martin Kotík. Podle představitele hlavní role, Martina Dejdara, vzniká kvalitní komedie, která tu dlouho chyběla: ”Není to v ničem pod pás, není to fekální, má to příběh, lidi tomu budou rozumět.” Pro spolupráci s debutujícím režisérem ho prý získal hlavně propracovaný scénář a jasná představa o realizaci celého projektu. V Pánské jízdě si Dejdar zahraje otce dospělého syna (Vladimír Škultéty), úspěšný muž je po smrti manželky postaven před krutou realitu každodenního života. Zcela nepraktické dvojici se snaží marně nabídnout pomoc soused, zasloužilý dědeček čtyř vnoučat, v podání Josefa Abrháma. Atraktivní obsazení doplňují herečky Petra Špalková a Světlana Nálepková.

”V roli nešiky jsem se našel”

Dejdar se prý v roli nešikovného otce našel: ”Moje žena by řekla, že jsem to celý já.” Režisér prý do filmu v tomto ohledu otiskl něco autobiografických zkušeností. V jeho komedii by mělo jít o vtipnou reflexi každodenních banalit, které každý zná: ”Všichni ráno vstaneme, jdeme do práce a večer se chystáme spát.” Svou komedii pak hodlá propagovat sloganem ”…správný chlapi si poraděj sami…”. ”Je v tom cítit ironie,” vysvětluje režisér, podle něj prý naopak ženy rády vidí, že si bez nich muži nevědí rady. Režisér, který o sobě tvrdí, že je pedant, prosazuje precizní styl natáčení. ”Stříhat se bude už v průběhu natáčení, druhý den ráno dostanu mailem hrubý sestřih natočeného materiálu a hned to můžeme korigovat,” vysvětluje Kotík. Efektivní natáčení bude trvat jen dvacet dní. ”Mám za sebou dva dny na place, na které jsem osm dní zkoušel, to jsem ještě v životě nezažil,” komentoval režisérův přístup Dejdar. Zkouší prý i jízdy s nákupním vozíkem po supermarketu. Scénář vznikal velmi rychle (letos v únoru přišel první nápad, v červnu už byl scénář na světě) a spolu s režisérem na něm pracoval jeho autorský tým (Tomáš Končinský a Petr Nepovím), který sbíral zkušenosti i na workshopu britských komediálních scenáristů. Ke své práci prý pánové přistupují velmi flexibilně a jsou připraveni upravovat dialogy i celé scény podle toho, jak budou fungovat na place. Pánská jízda bude dotočena už na konci ledna, v kinech se má objevit v létě.

Roman Pavlíček