Noční košile s dlouhým rukávem zahřeje nejen v noci

Výhody noční košile s dlouhým rukávem oceníte nejen v chladných zimních měsících, ale na rozdíl od pyžama je využijete po celý rok. Je to praktický kousek s rychlým oblékáním přes hlavu, jehož dlouhý rukáv zajistí, že vykukující paže z pod peřiny není vystavena chladnému vzduchu a nenaruší tak váš klidný spánek.

Noční košile se šijí v mnoha variantách a délkách, s tenkými ramínky, s rukávem krátkým nebo dlouhým. Výhoda košile s dlouhými rukávy je ta, že ji využijete po většinu roku. Pokud jste opravdu hodně zimomřivá, pořiďte si rovnou dlouhou košili, která zahřeje i vaše nohy. Kompromisem v délce rukávů je model s tříčtvrtečním rukávem, který je také velmi pohodlný a stylový.

Jaké vlastnosti by měl materiál noční košile s dlouhým rukávem splňovat?

Většina nočního prádla se vyrábí z kvalitních přírodních materiálů, které jsou nezbytné pro nerušený spánek. Materiál košil by měl být nejen dostatečně teplý, ale zároveň prodyšný; měl by dokonale odvádět případnou vlhkost a pot. Tyto vlastnosti splňuje především 100% bavlna nebo úplety s vysokým podílem bavlny. Mezi další přednosti tohoto materiálu patří dlouhá životnost, a i při častém praní si zachová své vlastnosti. Navíc je nejlepší volbou pro alergiky. 

Velmi žádané jsou však také košilky z krajky, saténu nebo flanelu, případně kombinace vzorů zdobených krajkou.

Z jakých střihů je možné vybírat?

Nabídka druhů nočních košil je opravdu široká, jsou k dostání v mnoha variantách a záleží jen na vaší preferenci. Mezi nejoblíbenější patří střih patří bavlněná košile “maxitričkového” stylu s veselými obrázky a potisky. Velmi oblíbené jsou také modely s límečkem na zapínáním na knoflíky, imitující prodlouženou pánskou košili. Důkazem toho, že i košile s dlouhým rukávem může být elegantní a svůdná, je design podobající se dámským šatům, tu můžete bez obav využít i jako praktické domácí oblečení.

Délka košil je většinou ve střední až dlouhé délce, končí tedy přibližně u kolen nebo v půli lýtek. Prádlo na spaní by měl být rozhodně pohodlné a dostatečně volné, aby dokázalo zajistit kvalitní spánek. Je proto dobré přeměřit svou velikost podle tabulky velikostí výrobce, aby vám košile dokonale padla. 

Jak pečovat o noční košili? 

Stejně jako spodní prádlo, tak i košile se nosí na holé tělo, proto i v péči o ní, by se mělo přistupovat stejně. Pokud máte noční košilku z jemnějších materiálů, rozhodně postupujte podle pokynů výrobce, abyste předešli například sražení, zkrácení dlouhých rukávů nebo jiným nepříjemnostem.

Obecně je doporučováno ji prát naruby ve vodě do 30 stupňů, nepoužívat bělidlo ani chemické čištění a nesušit v sušičce. 

Opatrně je třeba postupovat i při žehlení, u některých materiálů je povoleno z rubové strany při maximální teplotě 110 stupňů. U kombinovaných materiálů si raději zkontrolujte informace uvedené na etiketě.

Pro koho hodí dlouhý rukáv u noční košile

Není důležité jestli je vám 5, 15 nebo 50 let, košile s dlouhým rukávem udělá radost každé ženě, bez ohledu na výšku nebo typ postavy. Díky rozmanitosti barev, střihů a vzorů si vždy vyberete model, který vám nejvíc vyhovuje. Jde o univerzální kousek, který využijete klidně i jako pohodlný domácí oděv. Některé modely se k tomu svým střihem samy nabízejí.

Noční košili můžete využít jako narozeninový dárek třeba pro kamarádku nebo maminku. Určitě ocení, že myslíte na jejich dobré spaní, a díky dlouhému rukávu jim bude krásně teploučko. Vyberte košili s roztomilým medvídkem a uděláte radost vaší dceři. 

Nemáte ještě košili s dlouhým rukávem? Teď je ideální čas jí vyzkoušet, třeba se do ní zamilujete na první “vyspání”.

Dáváte přednost klasickému pyžamu nebo nočním košilím? Které jsou vaše nejoblíbenější?

Roman Pavlíček