Tvorba webových stránek a důležitost jejich optimalizace pro mobilní telefony

Při tvorbě webových stránek nelze opomenout podstatný faktor – počet uživatelů, kteří upřednostňují používání internetu pomocí svého mobilního telefonu neustále roste. A tento trend v budoucnu se rozhodně nebude ztrácet, spíše naopak ještě více poroste. Díky přístupnosti, pohodlnosti a perfektní ovladatelnosti současných telefonů se svět internetu přesouvá na mobilní obrazovky. V krátkém přehledu si probereme význam optimalizace webové stránky pro telefony a zaměříme se také na možnosti testování provedených změn.

Tvorba webových stránek, mobilní optimalizace a SEO

Optimalizace pro mobilní telefony z velké části spadá do SEO, je tedy podstatná při vyhledávání konkrétního klíčového slova a umístění vašeho webu na vrchních příčkách vyhledávačů. Důležitost optimalizace pro mobily lze snadno ověřit při analytickém průzkumu, ze kterého jasně vyplývá, že čím dál více uživatelů upřednostňuje při běžném surfování mobilní telefon před počítačem.

Návštěvnost jako výsledek dobře odvedené optimalizace

Pokud bude váš web “mobile-friendly”, výrazně se začne zvyšovat nejen jeho návštěvnost, ale také šíření jeho obsahu. To, spolu s dalšími faktory výrazně zvýší hodnocení stránky v systému vyhledávání. Pokud totiž bude algoritmus vyhledávače dlouhodobě vyhodnocovat váš web jako uživatelsky přátelský, odrazí se tento fakt ve zlepšení pozice ve vyhledávačích.

3 základní faktory při tvorbě webu s důrazem na mobilní optimalizaci

  1. user-friendly prostředí
  2. přehlednost a členění
  3. rychlost

Webová stránka musí být i na telefonu pohodlně ovladatelná

Uživatelsky přátelské prostředí je pro návštěvníka, který web z mobilního zařízení používá, naprosto podstatné. Stránka by měla být intuitivně ovladatelná a přehledná. Důležité je zaměřit se na variabilitu tak, aby web mohl používat i člověk se silnějšími prsty a aby byla zároveň dodržena přehlednost. Velmi neoblíbená jsou tzv. vyskakovací okna, která se pro mobilní verzi webu hodí jen málokdy.

Kvalitní menu jako základ úspěchu

Při tvorbě webu pamatujte na fakt, že uživatel může stránku pravidelně navštěvovat z počítače i telefonu, snažte se proto dodržet stejný styl ovládacích prvků, členění a celkového rozložení stránky. Na telefonu se poté doporučuje udělat jednodušší verzi, která v hlavní nabídce zobrazuje pouze nejdůležitější záložky.

Rychlé načítání je naprostá nezbytnost

Ani ten nejotrlejší návštěvník nebude na mobilní verzi webu trávit delší čas, pokud bude bojovat s pomalým načítáním. Rozdíl je často v rychlosti sítě přes  kterou uživatel daný web navštěvuje  – zatímco u počítače je rychlost internetu většinou stálá, v případě mobilních telefonů může kolísat; webmasteři by proto měli mít tento fakt na paměti a snažit se rozumným způsobem “osekat” nepotřebná data. Možností, jak zrychlit načítání mobilní verze webu je pak celá řada; často funguje kombinace několika z nich.

Nezahálejte a testujte

Po krátkém úvodu do světa tvorby webových stránek a jejich optimalizaci pro mobilní telefony byste měli mít základní informaci o faktorech, které podstatným způsobem ovlivňují celkový dojem při používání dané stránky na tabletu či telefonu. Pokud s optimalizací teprve začínáte, neváhejte příliš dlouho. Využívání mobilních telefonů bude i v budoucnu s největší pravděpodobností růst. Svou aktuální mobile-friendly úroveň si můžete zdarma ověřit pomocí oficiálních Google nástrojů, které vám zároveň poradí s konkrétními nedostatky.

 Co vám osobně vadí na nepovedených mobilních verzích? A kterou funkci máte naopak v oblibě? Prosím napište vaše názory a tipy na dobře provedenou mobilní optimalizaci.

Roman Pavlíček