Jak obnovit růst vlasů u mužů? Když je jádrem problému testosteron, pomůže jedině transplantace

Zajímá vás, zda je možné obnovit růst vlasů u mužů, kterým přirozená pokrývka hlavy výrazně prořídla kvůli vysoké hladině testosteronu? Pokud se vás tento problém bezprostředně týká, odpovědí budete pravděpodobně potěšeni. Ano, možné to samozřejmě je a to díky moderní estetické medicíně. Než se však podíváme na to, jak vám mohou specialisté pomoci, řekneme si něco o jednodušších cestách, jimiž lze vlasy zahustit a posílit. Některým pánům totiž postačí, začnou-li se ke svému tělu chovat s větším respektem. Pokud dopřejí organismu vše potřebné, může dojít k obnově vlasové pokrývky zcela přirozeně.

Teprve v okamžiku, kdy je zřejmé, že nic nepomáhá a extrémně vysoká hladina mužského hormonu zlepšení stavu zkrátka neumožňuje, je rozumné oslovit specialistu. Co vám nabídne? Některou z moderních metod transplantace!

Obnova růstu vlasů u mužů není vždy nutná

Nadměrné padání vlasů dříve či později postihne téměř každého druhé člověka. Muže však tento nepříjemný problém trápí podstatně častěji než něžnější polovinu lidstva. To je obecně známá věc. Na jednu ženu, které vlasy řídnou více, než je zdrávo, připadají nejméně dva pánové s obdobnými potížemi. A jsou tu samozřejmě také další odlišnosti. Zatímco některým mužům s dostatečně vysokým sebevědomím takováto fyzická proměna nijak nevadí a obnova růstu vlasů tedy není v jejich případě „na pořadu dne“, pro drtivou většinu žen je to pohroma. Pohroma, kterou, nejde-li to jinak, řeší parukou nebo transplantací. Rozdíl mezi pohlavími spočívá také v „načasování“. Mnozí pánové totiž začínají plešatět už v poměrně nízkém věku. Často ještě před třicítkou. Ženy se naproti tomu dostávají do podobných problémů většinou výrazně později.

Dopřejte organismu náležitou péči

Ať už jste si citelného úbytku vlasů všimli sami nebo vás na problém někdo upozornil, nejde jistě o nic příjemného. Panika přesto není namístě! Řešení se vždycky najde a obvykle nebývá nijak zvlášť složité. Muž nebo žena, každý má osud své kštice ve svých rukou. Alespoň do jisté míry. Proto, než se obrátíte na lékaře, dobře se zamyslete nad tím, jak se svým tělem zacházíte. Padání vlasů může být sice zapříčiněno nějakou nemocí a to pak hovoříme o tzv. alopecii. Velice často je však pouze projevem „špatné péče“. Na co se obvykle vyplatí zaměřit? Co organismu dopřát a čemu se naopak vyhnout? 

  • Přestaňte kouřit a pít alkohol
  • Zvyšte příjem hodnotných potravin (ryb, ořechů, ovoce a zeleniny)
  • Dopřejte si výživové doplňky (vitamíny A, B, E a některé minerály – hořčík, draslík nebo železo)
  • Zahoďte levné šampony a používejte jen kvalitní kosmetiku
  • Snažte se vyhýbat stresu!

Když „úřaduje“ stres

Až překvapivě častou příčinou plešatění je stres. Moc pracujete? Špatně a málo spíte? Všechno vás rozčiluje a neustále někam spěcháte? Pokud se vám podaří zvolnit životní tempo a co nejvíce se vyhýbat psychicky náročným situacím, mohlo by to váš problém vcelku uspokojivě vyřešit. Neustálý pocit napětí, přemíra stresujících zážitků, nervozita. To vše může na lidském organismu zanechat stopy. Permanentní stres zkrátka škodí zdraví a vyplatí se s ním bojovat! Tušíte, že by zdrojem vašich potíží mohl být právě překotný životní styl? Zkuste s tím něco udělat! 

Je na vině testosteron?

Vyzkoušeli jste už téměř vše, co by váš problém s úbytkem vlasů mohlo vyřešit? Změna k lepšímu se ne a ne dostavit? Nejvyšší čas navštívit odborníka! Jedině lékař totiž může odhalit nějakou závažnější příčinu vašich potíží. Takovou, se kterou si sami neporadíte. Může jít například o nějakou kožní chorobu, která vás připravila o vlasy. Nebo jen o vedlejší účinky léků, které pravidelně užíváte. A rozhodně nelze vyloučit vliv testosteronu. Pokud tělo tento mužský hormon produkuje v nadměrném množství, dochází k poškození vlasových kořínků a pokrývka hlavy pozvolna mizí v nenávratnu. Často to začíná vcelku nenápadně, třeba jen na čele nebo na zátylku. Nakonec však můžete skončit zcela plešatí.

Nadměrná produkce testosteronu bývá dána geneticky, takže s ní mnoho nezmůžete. Destruktivní vliv tohoto hormonu na vaše vlasy lze eliminovat speciálními přípravky, které však zpravidla mívají omezenou účinnost. Co zbývá, pokud nepomohou? Jedině transplantace.

Nastřelení vlasů aneb metoda FUE

Nepomohla vám změna stravování ani péče lékaře? A patříte k mužům, kteří se se svou pleší nedovedou vyrovnat? Naštěstí pro vás je tu estetická medicína! Nové vlasy si díky ní můžete nechat tzv. nastřelit. Pomocí metody zvané FUE (follicular unit extraction) vám specialisté transplantují vlasové štěpy, které pozvolna zahladí stopy po všem, co na vaší hlavě napáchala příroda nebo co jste si způsobili sami třeba nezdravým životním stylem. Je to spolehlivé a v případě mnoha mužů také jediné řešení.

Vadí vám vaše pleš natolik, že byste o transplantaci v případě nutnosti uvažovali nebo se s definitivní ztrátou vlasů raději nějak vyrovnáte?

Roman Pavlíček