Určitě jste věděli, že kosmetickým výrobkům stejně tak jako třeba potravinám, může vypršet expirační doba. Víte ale, že pro výpočet doporučeného data spotřeby existuje dvoudílný postup? Jaká je obecná délka trvanlivosti kosmetiky? A je bezpečné ji i po určitém datu používat?
Doba trvanlivosti clean kosmetiky vs. té konvenční
Udává se, že při správném skladování na chladném a suchém místě by většina neotevřených a zcela uzavřených kosmetických výrobků měla vydržet 2 až 3 roky. Toto časové rozmezí se ale vztahuje na konvenční kosmetiku, která v sobě obsahuje parabeny, tedy konzervanty.
- Jde o 100% chemické látky, které se v lidském organismu přirozeně nevyskytují.
- Právě protože nejsou našemu tělu vlastní, mohou zapříčinit nejrůznější alergické reakce.
- Navíc se složitě rozkládají a stávají se při tom zátěží nejen pro vás, ale i životní prostředí.
- Vzhledem k tomu, že i ty nejsilnější konzervanty časem ztrácejí na účinku, nikdy byste neměli výrobek uchovávat déle než 3 roky, i když zůstal neotevřený!
Clean beauty produkty parabeny neobsahují. To se logicky promítá do jejich bližšího data spotřeby. Přírodní složky, jako jsou oleje nebo másla, narozdíl od chemických náhrad mohou žluknout či být jinak znehodnoceny. Značky přírodní kosmetiky tomu zpravidla přizpůsobují svá balení – ta v porovnání s běžnou kosmetikou obsahují menší množství produktu, aby bylo možné ho v kratším časovém horizontu spotřebovat. Ještě se divíte, že jste nenarazili na žádný přírodní sprchový gel ve dvoulitrovém family formátu?
Jak zjistit dobu trvanlivosti výrobku po jeho otevření?
Výrobky budou na obalu mít datum použitelnosti v zavřeném stavu. V nejčastějších případech to jsou již zmíněné 2 až 3 roky. Na samotném produktu si pak můžete všimnout vyraženého obrázku otevřené nádobky, v něm pak uvedené číslo následované písmenem M (3M, 6M, 12M apod.). Tento údaj značí počet měsíců, po které zůstává výrobek po otevření bezpečný k použití. Není proto od věci si zapamatovat, nebo na samotný obal nějak poznamenat, kdy jste jej otevřeli.
Co se stane, když kosmetickým výrobkům vyprší doba použitelnosti?
Postupem času se kosmetika stává méně účinnou; emulgované složky se začínají rozkládat, mění barvu, strukturu i vůni produktu a snižují jeho kvalitu. Pokaždé, když kosmetické výrobky otevíráme a používáme, vnášíme do nich mikroorganismy, které se časem začnou množit. I to je při stanovení data trvanlivosti zohledněno.
Jak na to může reagovat naše pokožka? Záleží na výrobku a na tom, jak dlouho je prošlý. Může se stát, že zaznamenáme žádnou reakci, stejně tak jako můžeme dostat těžkou oční infekci. Nejčastěji se jedná o:
- akné
- vyrážky
- stafylokokové infekce
- oční infekce
Uvědomělý nákup i používání kosmetiky má smysl!
Opravdu stojí za to projít si kosmetické produkty a udělat si inventuru těch otevřených. To platí zejména pro výrobky, jejichž doba použitelnosti je obecně kratší – řasenky, krémy obsahující ochranu proti slunečnímu záření nebo kosmetika proti akné.
- Budete mít přehled o tom, co potřebujete a co ne.
- Vytřídíte produkty, které mají prioritu, a které je na čase vyhodit.
- Jednoduchým označením data otevření a kontrolou můžete předejít používání kosmetiky, která už optimálně nefungují, ale také infekcím a podráždění pokožky.
- K přenosu bakterií na pokožku dochází také prostřednictvím kosmetických štětců, jiných applikátorů a hřebenů. Když už budete uklízet, nezapomeňte pořádně vyčistit i tyhle malé pomocníky!
- Pokud vám není cizí otázka udržitelnosti, dejte přednost nákupu menších balení, které s jistotou spotřebujete předtím, než dovrší svou trvanlivost. Vyhnout se zbytečnému plýtvání kosmetiky je velmi snadné!
Jak často provádíte inventuru své kosmetické výbavy? Kontrolujete ji průběžně nebo spíše nárazově?
- Výplně kyselinou hyaluronovou vás zbaví vrásek – vsaďte na bezpečné a maximálně efektivní řešení! - 17.06.2024
- Top tipy a triky, které pomohou zvládat nejen anglické číslovky, ale i další gramatické záludnosti - 09.04.2024
- Objevte nejlepší strip kluby v Praze – noční život v naší metropoli nikdy nekončí! - 26.02.2024