Jak těžké je sehnat pronájem bytu v Pelhřimově? A proč ceny činžovního bydlení opět rostou?

Přemýšlíte, zda je těžké sehnat pronájem bytu v Pelhřimově? A zajímá vás, jak je to s cenami činžovního bydlení? Tak se na to podíváme.

Pelhřimov, jako mnoho jiných menších měst v České republice, čelí problémům spojeným s omezenou nabídkou nájemního bydlení. Tak to bohužel je. Najít zde solidní a cenově dostupný byt může být pro zájemce o pronájem skutečnou výzvou. Situaci ovlivňuje hned několik faktorů, na které si záhy posvítíme. Jisté je, že problém s nedostatkem nájemních bytů je výrazný zejména u menších dispozic, jako jsou garsonky nebo dvoupokojové byty, které jsou nejžádanější. Výsledkem je, že tyto byty mizí z nabídek během několika dní od zveřejnění inzerátu. 

 

Hledáte pronájem bytu v Pelhřimově? Buďte pohotoví!

Nabídka nájemních bytů je v Pelhřimově omezená, a to se odráží také v cenách. Nájemníci často bojují jak se slabou nabídkou, tak i s vysokou konkurencí dalších zájemců. Kdo má štěstí a najde vhodný byt, musí být rychlý, protože byty často mizí z trhu během několika málo dnů. Hledáte pronájem? Pak musíte být pohotoví! 

Zde máte malý výběr z nabídek realitních portálů::

Dispozice Detaily Lokalita Činže
1+1 Po rekonstrukci – 40 m2 Centrum 11 000 Kč
2+1 Částečně zařízen – 50 m2 U parku 13 500 Kč
3+kk Moderní, balkon, 70 m2 Okraj města 18 000 Kč

Z tabulky je patrné, že i v menším městě, jako je Pelhřimov, mohou být dnes činže už dosti vysoké. 

 

Kde je “zakopán pes”?

Nájemníci to u nás nemají jednoduché. Bytů je nedostatek a ceny rostou. Problém s omezenou nabídkou činžovních bytů v menších městech, včetně Pelhřimova, má hlubší kořeny. Jedním z hlavních důvodů je masivní privatizace obecních bytů v devadesátých letech, kdy mnoho obcí převedlo své nemovitosti do soukromého vlastnictví. Tím se významně snížil počet bytů, které by mohly sloužit jako dostupné nájemní bydlení. 

Dalším faktorem je skutečnost, že se již desítky let staví poměrně málo bytových domů. V mnoha případech se developeři soustředí na výstavbu luxusních nemovitostí anebo staví raději ve velkých městech, zatímco dostupné nájemní byty a menší obce zůstávají stranou jejich zájmu. Kromě toho je bytový fond v menších městech většinou starší, což zvyšuje nároky na rekonstrukce a modernizace a na novou výstavbu se pak nedostává tolik potřebných financí.

A činže rostou a rostou
Stále vyšší prodejní ceny nemovitostí nutí mnoho lidí zvolit nájemní bydlení jako jedinou dostupnou možnost. To však zvyšuje tlak na trh s pronájmy, protože volných činžovních bytů je málo. Nájmy tak rostou rychleji, než je tomu u příjmů většiny běžných domácností, což přináší finanční tlak především na mladé rodiny s dětmi či na osaměle žijící seniory. Zde jsou klíčové faktory, které přispívají k růstu nájmů:

  • Slabá nabídka nájemních bytů.
  • Vysoké prodejní ceny bytů, které činí vlastnické bydlení nedostupným.
  • Růst provozních nákladů bytových domů.
  • Zvyšující se poptávka v některých menších městech, kam se lidé stěhují kvůli nižším životním nákladům.

Nájemní trh je zkrátka velmi napjatý, což znamená, že nabídka jen zřídka odpovídá skutečné poptávce.

 

Nejen Pelhřimov, téměř celá ČR je v krizi

Podobná situace jako v Pelhřimově panuje i v dalších menších městech České republiky. Potýkáme se s krizí bydlení. Dlouhodobý nedostatek bytů je výsledkem nejen zmíněné privatizace, ale také složitého stavebního řízení, které výrazně zpomaluje výstavbu nových bytových domů. V některých případech se čeká na stavební povolení i několik let, což výrazně demotivuje developery a investory. Výstavba nových bytů se tak často omezuje na větší města, kde lze alespoň docílit výrazně vyšších cen, zatímco menší obce zůstávají zpravidla stranou zájmu. I když investoři, kteří vidí v regionech budoucnost, se přece jen objevují. Mnoho jich však zatím není.

Změna pravidel je jediným řešením 

Řešení krize bydlení spočívá ve zrychlení a zjednodušení povolovacích procesů pro novou výstavbu. Ministerstvo pro místní rozvoj již delší dobu pracuje na digitalizaci stavebního řízení, která by měla celý proces výrazně zrychlit. Kromě digitalizace je nutné také snížit administrativní zátěž pro developery a zavést cílené pobídky, které by podpořily výstavbu dostupného bydlení. Pro obce by bylo přínosné zvážit i návrat k modelu výstavby obecních bytů, který by mohl alespoň částečně zmírnit tlak na rostoucí nájmy. Chceme-li dostupné bydlení, musíme uvolnit podmínky pro výstavbu. Je to celkem prosté.

Desítky tisíc bytů ročně

Odborníci se shodují, že k vyřešení nedostatku nájemních bytů v Česku je nezbytné postavit desítky tisíc nových bytových jednotek ročně. To však vyžaduje nejen změny legislativy, ale také aktivní zapojení obcí a měst, které by se do realizace některých projektů měly rozhodně zapojit. Tento krok by mohl nejen zvýšit dostupnost bydlení, ale také přispět ke stabilizaci cen nájmů. Další možností je podpora developerských projektů zaměřených na dostupné bydlení skrze daňové úlevy nebo různé dotační programy.

 

Problém, který vyžaduje komplexní přístup

Nejsou to jen menší města, která čelí výzvám souvisejícím s nedostatkem bytů a s rostoucími činžemi. Problémy s bydlením sužují i velké aglomerace a vyžadují komplexní přístup. Potíže v regionech jsou však přece jen výraznější. Zvýšení dostupnosti nájemního bydlení je klíčové nejen pro stabilizaci trhu, ale také pro udržení mladých rodin a tím i pracovní síly právě v regionech. 

Pokud dojde ke zjednodušení stavebního řízení a větší podpoře výstavby, může se situace postupně zlepšit a nabídka bytů opět vzroste. To se pak dříve či později projeví také v cenách.

Roman Pavlíček